Nyheter
Klartecken från Paul Fitzsimons
Paul Fitzsimons låter ruskigt upp på treårige Sir Macken som har en skräddarsydd uppgift i den inledande V64-avdelningen i Göteborg i morgon söndag.
– Jag har lagt om träninge...Allmänt uppåt från Tobias Hellgren
Tobias Hell skickar fyra hästar från träningsanläggningen i Mellerud till söndagens V64-tävlingar i Göteborg och det låter allmänt uppåt på samtliga individer.Miss Extra mot ännu en storloppsvinst?
Svenskparet Pia och Joakim Brandt startar Miss Extra i Prix de Diane på Chantilly i Frankrike. Förutom evig ära väntar drygt 340.000 euro på segraren. Det andra huvudloppet fö...Frankie Dettori vinner Derbyt med English King?
På lördag rids THE DERBY på Epsom. Loppet som gav namn över hela världen reds första gången 1780 och de senaste decennierna har Queen Elisabeth II varit på plats, men inte det...Jessica Long om sina två intressanta hästar i Göteborg på söndag
Jessica Long skickar upp två vinstkapabla hästar till västkusten och Göteborg Galopp på söndag och en av dessa (Monsieur Vic) jagar jagar höjt formtal inför en eventuell start...Nio dagar till Derbyt - så här tror vi att startlistan kommer att se ut
På måndag startanmäls det till den mest klassiska av alla löpningar - Derbyt med stort D. Årets upplaga känns vidöppen på förhand. Inte bara sportsligt måste sägas. Lika mycke...Pia Göransson om vår spik på i Göteborg - ge järnet Pesadilla!
Amatörtränare Pia Göranssons Pesadilla har tagit två raka segrar i Göteborg och höjts hela sju kilo på dessa. Trots detta tror vi att det blir en tredje rak victoria då starts...Gråberg har granskat - precis som vanligt!
Per-Anders Gråberg kommenterar sina egna ritter och delger oss sina bästa drag och spikar i V64-omgången - allt är som vanligt alltså.Dubbelt Upp inför V64-liret på Bro Park i morgon söndag
Erik Ivares och Julian McLaren träter som vanligt i veckans avsnitt av det populära tipsprogrammet Dubbelt Upp. Två sköna spikar delges er tittare, men även en rad sköna skräl...Roy Arne Kvisla om sina åtta hästar på Bro Park i morgon
Roy Arne Kvisla sadlar ut hela åtta hästar på morgondagens tävlingar på Bro Park varav sju på det hyperintressanta V64-spelet. Det ser ut som att det kan bli en "pinne" eller...